Menu Zamknij

JA (Self) w modelu Internal Family System

System Wewnętrznej Rodziny

Centrum wewnętrznego dowodzenia czyli JA (self) w IFS

Według modelu IFS, oprócz części (subosobowości), każdy z nas posiada dojrzałe JA (self). Można sobie wyobrazić, że jest to samo centrum naszego jestestwa. Takie nasze centrum dowodzenia. Ono jest zawsze w nas obecne. Zdarza się jednak, że ze względu na naszą historię życia kontrolę nad nami przejmują części (nasze subosobowości) w swoich ekstremalnych rolach. Jak więc sprawdzić, czy działamy, czujemy i myślimy z pozycji naszego dojrzałego JA?

Cechy JA – 8C

Kiedy jesteśmy w stanie JA możemy doświadczać konkretnych wartości w naszym życiu. Z języka angielskiego, nazywamy te wartości 8C (od pierwszych liter każdej cechy z języka angielskiego). Każde C oznacza określoną jakość i jest to:

  • wewnętrzny pokój (calmness),
  • ciekawość (curiosity),
  • współczucie (compasion),
  • pewność siebie (confidence),
  • odwagę (courage),
  • jasność osądu sytuacji (clarity),
  • połączenie ze swoimi częściami i innymi ludźmi (conectedness),
  • kreatywność (creativity).

Im więcej zauważasz w sobie obszarów z  tych ośmiu wartości, tym bardziej jesteś w swoim centrum dowodzenia, w swoim dojrzałym JA. Jeśli zauważysz w sobie złość, smutek, wstyd, poczucie winy, krytykę itp. to oznaka, że Twoje zranione lub obronne części są bardzo aktywne.

Jak praktycznie sprawdzić czy jestem w stanie przywództwa JA?

Nie ma możliwości, byśmy zawsze i wszędzie byli na 100 % w energii swojego JA. Nie jest też tak, że jesteśmy w stanie JA lub nie jesteśmy. Raczej możemy powiedzieć, że w danej chwili jesteśmy bliżej/bardziej tego mądrego, nieoceniającego JA lub dalej.
Na co dzień wystarczy nam jak będziemy po prostu zwiększać zakres bycia w stanie JA. Już niewielki procent (choć trudno go obliczyć matematycznie) kontaktu z naszym JA daje szansę na to, byśmy zobaczyli zmianę w naszym życiu.
Poniżej przedstawię praktyczne ćwiczenie, które może pomóc nam wyjść z działania (myślenia, przeżywania emocji, odczuć ciała), które jest z pozycji naszych części, a przenieść nas do działania z pozycji naszego dojrzałego JA.

Chwila dla siebie. Praktyka bycia w JA

Usiądź wygodnie i przypomnij sobie ostatnią znaczącą sytuację w kontaktach z innymi ludźmi (lub ze sobą, jeśli już potrafisz słuchać głosu swoich części). I zadaj sobie pytanie:

  • Czy jest we mnie wewnętrzny pokój/ciekawość/współczucie (i tak dalej – można wybrać jedną wartość z C8)?
  • Czy są też inne głosy/emocje/zachowania ( czyli nasze części), które nie niosą wartości 8 cech JA?
  • Jeśli są te inne części – to czy jestem w stanie znaleźć choć maleńką cząstkę, która odpowiada choć jednej z cech JA?

Zaproszenie jednej jakości C8 może pomóc w świadomym powiększeniu stanu przywództwa JA. Można to ćwiczyć codziennie i w różnych sytuacjach. Spróbuj koniecznie!

Dodaj komentarz